Gynekologie MUDr. Lucie Lachmanová
soukromé zdravotnické zařízení

Informace pro těhotné


Máte-li zpoždění menses nebo pozitivní těhotenský test, objednejte se na vyšetření. Bude Vám provedeno ultrazvukové vyšetření k vyloučení mimoděložního těhotenství, případně již změření embrya, určení stáří těhotenství (tzv.datace) a počet embryí. Pokud bude těhotenství příliš rané (4.-6. týden) a nebude ještě vidět srdeční akce embrya, budete pozvána na další vyšetření za 2-3 týdny k ověření životaschopnosti těhotenství. Bohužel v dnešní době je procento samovolných potratů poměrně vysoké, až 10-15 %. Teprve poté, co uvidíme srdíčko a embryo bude dostatečně velké (8.-10. týden) Vám vystavíme těhotenskou legitimaci a budou provedeny odběry krve. Na tyto odběry musíte přijít nalačno s ranní močí. V prvním trimestru (prvních 12 týdnů) můžete cítit lehké pobolívání v podbřišku (jako když máte dostat menses), mít pocity na zvracení, únavu, spavost, častější močení. Bolesti ale nesmí být křečovité a neměla byste silněji krvácet - jestliže toto nastane, přijďte na vyšetření, abychom mohli vyloučit hrozící samovolný potrat. Občasné zašpinění či lehké zakrvácení se může vyskytnou i u normálně probíhajícího těhotenství.

Upozornění: Miminko uvidíte na ultrazvuku za těhotenství celkem třikrát (12., 20. a 30. týden), tedy v případě pojištovnou hrazených ultrazvuků, všechny ostatní jsou nad rámec pojištění hrazeného z veřejných zdrojů!

Všechny ostatní ultrazvukové vyšetření včetně fotografií a určení pohlaví je možno si zajistit v tzv. těhotenském balíčku - viz. ceník.

 

12+0-13+0 týden


Ultrazvukové vyšetření, které hledá první zachytitelné vrozené vývojové vady. Opět se měří velikost embrya, kontroluje srdeční akce a dále se měří „NT“ (projasnění na krčku plodu) a přítomnost nosní kůstky (NB). Všem pacientkám nabízíme tzv. prvotrimestrální screening (odběr krve na vrozené vady + specializovaný ultrazvuk), které se provádí v Praze (nejčastěji Gennet nebo Motol). Vyšetření si musíte uhradit (cca 1 100,-Kč), většina pojišťoven však na něj přispívá. V případě výskytu vrozených vad v rodině nebo vyššího věku (nad 35 let) odesíláme pacientku na genetickou konzultaci, kterou již hradí pojišťovna.

Upozorňujeme na nutnost registrace ve 14+0 přesně na den (!) v případě, že jste se rozhodla rodit v některé z pražských porodnic. Podrobnosti zjistíte na internetových stránkách Vámi vybrané porodnice. Pro porod v Hořovicích se nijak registrovat nemusíte.

15+0-16+6 týden


Podle doporučení genetického pracoviště individuálně  provádíme tzv. triple test, druhý test na genetické vady. Jde o odběr krve, je plně hrazený zdravotní pojišťovnou.

20+0-22+0 týden


Následuje další ultrazvukové vyšetření, velmi podrobné, kdy se celý plod měří a kontroluje se event. přítomnost viditelných vrozených vývojových anatomických vad plodu.

24+0-26+0 týden


Podstoupíte test na těhotenskou cukrovku. U nás dostanete žádanku, na základě které se objednáte v Medicentru. Jde o odběr krve nalačno a poté po jedné a druhé hodině po zátěži (dostanete vypít velmi sladkou tekutinu).

27+0 - 28+0 týden


Rh negativním ženám je aplikována profylaxe protilátkou antiD - Igamad jako prevence hemolytické nemoci u plodu.

30+0-32+0 týden


Poslední povinný ultrazvuk hrazený pojišťovnou, při kterém se kontroluje především správný růst plodu a uložení placenty. Další ultrazvuky pojišťovna hradí jen v případě, že je k nim zdravotní důvod, který určuje lékař.

34+0 týden


vydání Žádosti o peněžitou pomoc v mateřství (mateřská) a poslední těhotenské odběry z krve - krevní obraz.

35+0-36+0 týden


odběr kultivace z pochvy na přítomnost streptokoka (GBS) 

od 36+0 týdne


Kontroly probíhají v těhotenské poradně každý týden, je doporučován ultrazvuk ke zjištění ev. růstové retartace dítěte (zaostávání v růstu)

Od 38. týdne natáčíme záznam srdíčka miminka a děložní činnosti (tzn. CTG - monitor).

Četnost kontrol v těhotenské poradně je různá podle případných zdravotních komplikací, ale zpravidla se uvidíme jednou za 4-6 týdnů, bude-li vše v pořádku. Vždy s sebou musíte mít moč, bude se měřit tlak a budete se vážit. Miminko uvidíte na ultrazvuku za těhotenství celkem třikrát, tedy v případě pojištovnou hrazených ultrazvuků, všechny ostatní jsou nad rámec pojištění hrazeného z veřejných zdrojů!